Ekonomika poroste mnohem pomaleji

Pouhých pár měsíců od zveřejnění prognózy na tento a další roky, přichází z ministerstva financí daší sprcha. Zase další krize. Zase další utahování opasků. Je čas si ve svých páscích vyrazit další otvor. Daně se zvýší, dávky se sníží, nebude na silnice, zdravotnictví, platy a další věci…a že jich je. Navís se pravděpododbně zvýší schodek veřejných financí a taktéž i dluh.

Kdo za to může? Politikové budou brečet nad globální krizí a že lidé nechtějí utrácet. Utrácet? Každý, kdo ušetří korunu navíc z toho zbytku, co mu vláda neukradne si ji samozřejmě schová na horší časy. A ty přijdou, žádné strachy! Čím více nás bude stát odírat, tím méně dostate, tak je třeba se na to dívat. Každá koruna, kterou nedáte těm nenažrancům se počítá.

Takže jak zní tvrdá čísla (jak občas ujede chemikovi Kalouskovi, který jsi to přečetl ve skriptech pro první ročník přípravky na VŠ ekonomickou) ?

Takže chemik počítal letos i příští rok s růstem 2,5 procenta. Podle novějšího updatu to bude letos 2,1 a příští rok 1 procento…No malý, ale přesto růst…Jenže je tu jenže – před rokem dvěma chemik předpokládal růst jako kráva a spadlo to do těžkého mínusu. Takhle to umí předpovídat i Máňa z prasečáku. Na co tam má týmy odbroníků? Splést se o desetinu procenta nebo o procento…budiž. Ale o 7,8 nebo 9 procent? To je opravdu ubohé.

Debaty proběhly na všech portálech, většinu by si technolog Kalousek za rámeček nedal…něco tu napíši, vesměs je to upraveno do non vulgární podoby:

Za nízké příjmy ale může Kalousek a spol. On totiž snížil daně, které se vybírají snáz a naopak zvyšoval význam daní, které jsou závislé na růstu HDP. Stejně jako to dělali ve Španělsku, Irsku a Řecku. Naopak státy jako Švédsko a Německo mají daňovou struktura nastavenou tak, že je výkyvy HDP nezasáhnou tolik jako nás. Proto se jim taky velice dobře daří vybírat daně. Narozdíl od Kalouska.

Nejvíc mi vadí,

že tahle vláda škrtá, zvyšuje daně a ještě k tomu nás zadlužuje. To je tak těžké pochopit, že když jsou daně příliš vysoké, tak lidé musí šetřit, a proto se vybere stejně nebo méně? (naprosto evidentní, bohužel to tak vidí pouze dolních 10 milionů, a to je asi málo)..

Zkrátka pan chemik je mimo mísu..

2 Odpovědí to “Ekonomika poroste mnohem pomaleji”

  1. petr Says:

    Mno svatá pravda…holt chemie je exaktní věda ale s ekonomikou nemá nic společného

  2. petr Says:

    hmm a co dále? Jen brečet nebo něco dělat?