Česko bude jaderná velmoc

Při pročítání aktuálních zpráv z různých portálů mě do očí uhodil tento nadpis, o atomové mocnosti Česko. Po prohlášení německé vlády o omezení jaderných elektráren to vypadá jako zpráva z říše snů. Po přečtení kratičkého článku se mi udělalo v hlavě zcela jasno. Německo zavírá, my budeme budovat a Německu předprodávat. Zbohatne ČEZ, zbohatne stát a na stavbě elektráren si pěkně namažeme kapsy (samozřejmě po spravedlivé obálkové metodě – rozumíme si).

Pak tam nějaký analytik hlásá, že spoléhat se na jádro je chybné. Nu, tak vítr u nás nefouká jako v Severním moři, voda nemá sílu jako v Rakousku, Slunce je dobré jen na naštvání energetiků ČEPS a tepelné elektrárny nevystačí. Česká republika se dle mého tedy MUSÍ spoléhat zejména na jádro. Anebo elektřinu kupovat…Jenže spotřeba elektřiny bude stále stoupat, i přes úsporná nesmyslná opatření jako zakázání žárovek. I kvůli rozmachu elektromobilů, který možná nastane do cca 10 let. Motoristé, po dojetí večer domů, dají své miláčky na nabíječku a celou noc se bude nabíjet. To nám sluneční elektrárny pro pár spekulantů nevystačí…jedině jádro, ať si zelení prskají. N jednu stranu totiž volaní po zelených automobilech a na druhou stranu strkají hlavu do písku, když se jich někdo zeptá, jak a čím tyto vozítka dobíjet.

Pod článkem se rozběhla opět plodnější diskuze, zveřejňuji pár úryvků, které stojí číst:

Radioaktivní odpad není odpoad, ale velmi cenná surovina – do toho by se mělo investovat mnohem víc, než se dosud děje. (pozn.: Ano, toto je samozřejmě svatá pravda, je jen otázkou času, kdy to půjde v praxi maximálně využít na mnohem efektivnější zdroj elektřiny).

Četl jsem o možnosti vytvořit elektromobil, který by vytvářel energii z pohybu, brzdění, slunce…Ano, i já jako mladík, v té době nedotčený fyzikou, jsem uvažoval o elektrickém vozidle s větrníkem na střeše, kdy větrník roztočený pohybem vozidla bude napájet elektromotor určeny pro pohyb téhož vozidla. Bohužel mi tento plán rozbořil můj učitel fyziky na základní škole.

Pitomost – ve světě (dokonce ani v Evropě) se nic neruší – to jenom v Německu a jenom proto, že má Anděla strach, že projede příští volby. (pozn.: Je to i můj názor).

Proč pořád zavíráte oči před faktem, že jádro je za současně dostupných technologiích nejlevnějším a nejčistším zdrojem energie? Podívejte se někdy na své vyúčtování elektřiny. Dotujeme tzv. obnovitelné zdroje, které jsou málo účinné, fungují jen někdy (za příznivého větru, nebo při dostatku slunečního svitu), a stejně musejí být zálohovány klasickými elektrárnami. K čemu nám bude “ekologický elektromobil”, když stejně bude mít výfuk v Prunéřově, či jinde. A vyhořelé palivo? Vždyť je “vyhořelé“ jen z několika procent. Při dnešním pokroku vědy a techniky bude v nejbližší budoucnosti opět využito. Nechápu také hysterii okolo japonské elektrárny Fukušima a německou reakci. Ve zkratce: Černobyl nám ukázal, že jaderná energetika může být nebezpečná, ergo jí zakážeme. Spočítejte počet obětí Černobylu a vezměte v úvahu tehdejší technologie a fakt, že se to odehrálo v rozbordeleném Sovětském svazu. Na silnicích EU zemře denně cca 100 lidí. Podle stejné logiky bychom měli zakázat silniční dopravu. (pozn.: Velmi pěkně shrnuto, snad jen dodat, že Černobyl byl jiným typem generátoru – varný, než tlakovodní u nás. A Fukušima zhavarovala kvůli tsunami a zemětřesení. Tsunami u nás nečekám a z hlediska zemětřesení jsme velmi stabilní oblastí).

Jenom na doplnění článek Eon propustí 11 tisíc lidí . Takže vinou neuváženého rozhodnutí od stolu Angely Merkelové už dojde k propouštění prvních lidí. A to studovala fyziku a má z ní doktorát. Ovšem přece jenom, politika nese víc než práce v akademii věd…lepší je sbírat politické bodíky.

Nelze komentovat.