Hypotéky jsou zase nejlevnější

Tak po čase se zase vrátila modla finančních trhů – hypotéky. Opět jsou nejlevněší a levnější už býtani nemůžou. Podobně jako každý čtvrt roku…Že developeři nemůžou udat prázdné domy a byty je jasné. Lidi přežívají na hraně bídy a vzít si hypotéku 10000 Kč/měsíčne nemůže každý. Repektive čím dál méně lidí.

Nejde totiž jen o hypotéky. Člověk zkrátka u nás neví, jaké DPH bude příští rok, jaká dodatečná daň bude uvalena, kam se rozkutálí peníze z penzijních fondů a jak zdraží další poplatky na úřadech. Pseudo ekologická daň na registraci auta bez vyšší emisní normy a další zlodějny. Jediné, co nás může hřát je to, že máme nejlepšího ministra financí v Evropě. A daně vlastně máme ještě nízké (dlenezávislýchexpertů).

V dalším životě chci být expertem, je jedno na co. Takový člověk prostě jen plácá co chce a bere za to peníze. Co expert, to názor. Takže experti zase po pár měsících rozhodli, že hypotéky jsou nejlevnější a níže nepůjdou. To zní fain, hurá si rychleněco koupit. Pak zapomenete zaplatit složenku na noviny a dojde si pro vás exekutor. Toho dnes může dělat prakticky každý i bez pověření soudu. článek se objevil úplně všude, nemá cenu dávat jakékoliv odkazy. Že už lidi rezignovali svědčí i nezájem v diskuzích. Přece něco ale vyberu a lehce upravím.

Dnešním “mladým” zbývá akorát tak čekat na smrt rodičů. Pak můžou bydlet ve “vlastním”. Ceny bytů a domů jsou astronomické v porovnání co si člověk v tomto “režimu” vydělá. A v porovnání se zahraničím každopádně.

Realitní bublina splaskne a pak se budou dít věci
Pokusím se popsat několik aktuálních faktických připomínek:

1) V Liberci stál 1+1 v panelovém domě v roce 2006/2007 celkem 1.260.000 Kč. Dnes se ten stejný byt ve stejném stavu dá pořídit za 600.000 (vlastní zkušenost).

2) V Praze, v Brně a v dalších velkých městech jsou ceny bytů a dalších nemovitostí tak přepálené, že si je mohou dovolit splácet pouze manželé, kteří mají oba minimálně průměrný plat (na který drtivá většina obyvatelstva vůbec nedosáhne). Ovšem splácet znamená se zadlužit na 20+ let na krev, bez rezerv, což se rovná finanční sebevraždě. Stačí pár měsíců na nemocenské, zvýšení výdajů, dítě, ztráta zaměstnání, …, a splácení hypotéky už není ani trošku pohoda, naopak se může obrátit ve velký průšvih – což dokládají statistiky toho, jak roste počet zabavených nemovitostí bankami. (toto je absolutní pravda, už aby to splasklo:-)

3) Když si vezmete cenu nemovitosti a průměrný nájem v dané lokalitě, zjistíte, že kdybyste byt koupili (bez hypotéky) a následně jej pronajali, tak se započtením všech doplňkových výdajů se Vám tato investice vrátí za 25+ let. Toto dělá z nákupu nemovitosti jako investici značně rizikovou. A to ani nemluvím o nákupu při financováním pomocí hypotéky, kde platí, že půjčit si milión stojí další milión a spoustu nervů.

4) Po novém roce končí u řady bytů deregulace a nájem se zvýší více jak o 100%. V Brně je v centru řada velkých bytů, kde bydlí jeden nebo dva senioři a jejich náklady na bydlení se velmi ostře přiblíží jejich příjmu z důchodu, popřípadě jej převýší. Efekt bude takový, že tito lidé ty byty už neutáhnou a budou se muset přestěhovat za svými rodinami či do domovů pro seniory. Díky tomu se na trhu objeví velké množství bytů a nájmy budou muset jít dolů. Prodejní ceny bytů na to pak budou muset reagovat. (deregulace dle mého měla přijít už dávno, tahle na to dopláceli lidé, kteří měli dekret…)

5) Rozhodně si nedělejte obrázek na základě informací z médií, ale na základě vlastního pozorování a střízlivého úsudku. Dejte si dohromady reálná čísla svého platu a rozhodněte co si můžete dovolit. Rozhodně nezapomínejte na rezervy! Každý by měl mít rezervu minimálně na šest měsíců svého života, jinak si zahrává.

Takovýchto článků, že byty a nemovitosti porostou už tu bylo – stačí si je vyhledat, přečíst a popřemýšlet nad tím jaká je motivace aby se podobné zprávy v médiích objevovaly. Spousta lidí se nechala v uplynulých několika letech zblbnout a nyní toho setsakramentsky litují. Účelové a jednostranné články tohoto typu, že nižší ceny za byty už nebudou, mě pouze utvrzují v tom, že asociace developerů a asociace realitních kanceláří ví, že půjde do tuhého s snaží se podobné zprávy v médiích prosadit prostřednictvím svých spřátelených novinářů.

Tento koment byl hodně dlouhý, připojuji link:

Tady

Nelze komentovat.