Kalousek je zase jednička

Hmm, tak jsem si přečetl skvělý článek o nejlepším ministrovi pro střední a východní Evropu. No většina obyvatel ČR se s tím asi neztotožní. Už 22 let přešlapujeme na místě, utahujeme si opasky a národy typu Řecko, Itálie, Španělsko a další se nám jen smějí, jak jsme blbí. A chemik si jezdí pro ceny. Hmm, nedopadneme dobře.

Že se rozpoutá pěkná diskuze pod článkem, nebylo pochyb. Lidi toho mají fakt už dost a stačí jen málo a vybuchnou. Neustálé zvyšování daní a dalších pojištění je totiž likvidační. Do toho spoření do fondů – a z čeho asi? Z dluhů co máme ještě spořit? Špatně to dopadne, špatně.

Z diskuze vybírám následující příspěvky:

Hodnocení ministrů financí je jednostranné, je pouze z pohledu vývoje veřejných financí (zadluženosti) daného státu, není tudíž komplexní. Nehodnotí třeba vliv rozpočtových opatření na další ekonomický růst. Z tohoto pohledu bude lépe hodnocen ministr, který nezvýší státní dluh (nebo ho jen málo zvýší), ale některý resort v jeho krajině zkolabuje, resp bude téměř nefunkční. Neposuzuje se ani možnost dalšího ekonomického růstu jako druhé strany mince úspor ve veřejných financích.

Proto já osobně tohle hodnocení považuji za naprosto bezcenné. Nejsem sice ekonom, ale jsem přesvědčen, že tento způsob hodnocení je bezcenný. Nemluvím o prožírání peněz, ale o tom, že je také třeba podporovat i investice vedoucí k lepší výkonnosti ekonomiky, i za cenu rozumného zvýšení dluhu. Například zastavení stavby dálnic, které jsou stěžejní pro potenciální investory je krátkozraké, obzvláště pokud tyto stavby jsou podporovány i dotacemi z Evropské unie. Nevyužít ty dotace je hloupost.

Ne, Kalousku

Kalousek dostal ocenění. Češi by měli být pyšní na to, že jim dělá ministra financí takový oceněnec, ale oni nejsou. Proč? Protože Kalouska všichni známe a víme z čeho jsou on a další politici podezřelí – korupce, krádeže, lhaní, atd.. Je to hrůza, politici rozkradou tučné fondy, zadluží se pro další krádeže a pak to mají zaplatit daňoví poplatníci? NE, Kalousku.

Na druhou stranu pan Kalousek je hoden obdivu. Když mu krachovala pod rukama strana, našel si noblesního maskota, založil stranu novou a uspěl s ní ve volbách a přestože z volebního programu neplní ani čárku a spíš páchá vše proti prosperitě republiky, jeho voliči ho nadále bezmezně podporují a hájí. Tohle dokázat, to chce hodně talentu…

Kalousek nejlepší ministr financí??

To je nějaká skrytá kamera, nebo co?? To asi jako kdyby v rodině taxikáře řešili finanční potíže tím, že si koupí měsíčně o jednu nádrž nafty méně. Co naplat, že bude dva dny čumět na televizi, místo aby jezdil, ale hlavně, že ušetřil. A nebo hospodský bude nakupovat maso z kafilérky. Co naplat, že mu tam přestanou chodit lidi, ale ušetřil.

Zájmy

Spousta lidí tu jásá nad Kalouskem, že dostal “nějaké” ocenění a berou skupinu hodnotitelů “Emerging markets” jako nějaký etalon “jediných správných” – problém je v tom, že se vůbec nejedná o nějaké nezávislé odborníky. Jedná se prostě o lobbystickou skupinu, která má svoje majetkové zájmy a pak logicky ohodnotí lidi co těmto jejich zájmům vycházejí vstříc. V ekonomii už neexistuje nezávislý odborník. Jak státní instituce, tak soukromé, ale už i univerzity jsou neuvěřitelně personálně spjaté a už je samozřejmostí, že jeden člověk je 3 roky ministrem financi pak se vrací do “své banky” a pak zastává třeba pozici guvernéra centrální banky aby se zase vrátil do své banky. Tyto vazby jdou všemi směry a ty samá jména se objevují pořád dokola.  Od takových lidí NEJDE očekávat nějaké “nezávislé hodnocení”. Uvědomte si, že jsme dospěli do fáze, kdy zájmy velkých korporací nemusí být v souladu ze zájmy společnosti jako celku.

Nelze komentovat.