Konec osoby blízké nebo demokracie?

Tak nám poslanci schválili i přes odpor Senátu ČR zákon všeobecně vnímaný jako „Konec výmluvám na osobu blízkou“. Informují o tom všechny zpravodajské servery, namátkou Idnes, Novinky, Týden  a další. Všichni mají radost, že konečně skončí ony „výmluvy“. To, že je ohrožena demokracie poslancům a možná i novinářům nedochází. To, že jde o popření základního práva dle naší Ústavy – nevypovídat proti sobě ani proti osobě mně blízké. Ihned se vyrojily pod tématy plodné diskuze, které mnohdy přinesly slušné střety. Abych byl objektivní, vyberu postřehy, se kterými se ztotožňuji a které odmítám (trošku je upravím, někdy od sprostých slov).

Nejprve ještě jednou přesnější znění zákona o přestupcích, resp. o Ústavě:

Dle zákona o přestupcích nelze odmítnout výpověď jen tak. Ale jen v případě, jestliže by Vám nebo osobám Vám blízkým (§ 68 odst. 4) hrozilo nebezpečí postihu za přestupek, popřípadě za trestný čin nebo by porušily státní nebo služební tajemství anebo zákonem výslovně uloženou nebo uznanou povinnost mlčenlivosti.

Co se týče trestného činu, tak listina základních práv a svobod v čl. 37 odst. 1 říká:

Každý má právo odepřít výpověď, jestliže by jí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobě blízké.

Takže znovu: Žádná výmluva, ale PRÁVO plynoucí z platné Ústavy ČR.

Souhlas:

Tady se to opravdu schyluje k nějakému podivnému druhu fašizmu. Idioti vymýšlí další zákony, jak vydělat peníze (dnes už asi někdo nevěří, že měření rychlosti zachraňuje životy, např. v Británii, prolezlé radary, to nefunguje). A ta mediální stupidita o “VÝMLUVĚ” na osobu blízkou se zřejmě týká “PRÁVA” na odmítnutí výpovědi proti osobě blízké. Tyhle PSYCHO-FINTY by si měli novináři odpustit. Tedy, pokud ještě dělají novinařinu a ne pro nějaké Rudé/Modré Právo.

Půjde do vězení majitel nemovitosti, ve které se stala vražda? Půjdu do vězení, když půjčím sousedovi sekeru, se kterou zabije manželku? To nikomu nevadí, že úřad nemusí nic dokazovat a rovnou předa provozovateli složenku s částkou, kde polovina půjde soukromé společnosti vlastnící radar a druha do obecní pokladny?

Ovečky si bohužel neuvědomují, že tenhle zákon umožní namontovat tolik kamer, kolik se jich na silnice vleze. Nepůjde jenom o to, zaplatit dnes nedohledané pokuty, ale o to, že z každého zaznamenaného přestupku se peníze vyberou. Takže kamer bude přibývat, protože se to vyplatí. A to je to, co ovce potřebují. Každá další kamera je naplní blahem, protože přece ten, kdo nic neprovedl se nemá čeho bát. Kde jsem to už jenom četl….. už vím, 1984 se to jmenovalo. Taková utopie, co nezvládli ani komunisti, protože neměli technologie, zvládne demokratická informační společnost. Informace jsou důležité a policajti musí vědět všechno o všech.

Jsem zvědavý, kdo z těch nadšených přitakávačů, zúžených na ty, kteří mají auto a ještě s ním jezdí celá rodina by dokázal odpovědět, kdo auto řídil 17. května v 17:15.

 Nesouhlas:

Po dlouhé době první a asi dlouho poslední rozumná a správná věc kterou se podařilo prosadit.

Pochybuji, že někdo u ÚS uspěje. V Ústavě ČR je zmínka o nezpochybnitelnosti soukromého vlastnictví. S tím jsou ale spojeny i určitě povinnosti a zodpovědnost za danou věc. Navíc automobil patří mezi věci, které si jen tak bez vědomí majitele půjčit nemůžete (pokud nemluvíme o krádeži). Za svůj majetek si ručí sám majitel, je jenom na vlastníkovi, komu automobil půjčí, tudíž nevidím důvod, proč by neměl nést zodpovědnost za auto i v případě spáchání přestupku jinou osobou.

Situace, kdy se člověk mohl vymluvit na osobu blízkou, považuji za naprostý paskvil, opravdu nechápu, jak se mohl “dožít” letošního roku.

Pozn.: Pěkně se to čte, ale co když já opravdu nevím, kdo řídil tehdy před rokem? Anebo ji označím a osoba to popře? Jak prokáží kdo má pravdu? Pokud mě prostě nechytnou za ruku, jak jedu smrtelných 54 km/h, tak se budu bránit, protože můžu a je to tak v demokratických státech všude. Nová úprava je jen další výherní automat pro stát, který bude jen tisknout složenky. Prevence nula, penězovod 100 %.

Pro pobavení:

Každý řidič se občas dopustí přestupku. Navrhuji tedy aby každý majitel řidičského průkazu jednou ročně zaplatil pokutu 1000Kč, aby tyto neodhalené přestupky nezůstaly nepotrestané. Na silnicích pak bude určitě bezpečněji.

Jako majitel auta se k tomu postavím jako chlap a budu trpět za něco, co jsem nespáchal. Hmm, padesátá léta by se od vás obhájců návrhu zákona mohla učit.

A přitom by stačilo jednoduché levné elektronické zařízení do každého auta, kam by se řidič musel zalogovat a bez kterého by se to nerozjelo a všechny ty šaškárny by byly zbytečné. Ale ono je to jedno, éra člověkem řízených aut stejně pomalu končí. Odpověď: Bravo. Nejlépe s čipem pod kůží, bezkontaktní čtečka, ne? Mýtné brány na všech pozemních komunikacích by sbíraly rovnou údaje o pohybu a odesílaly do centra. Tím by se zrovna vyhodnotily i případné přestupky. Databáze by obsahovala nejen údaje o řidičově řidičském oprávnění, ale i bydlišti a místu práce, mohlo by mu to seřizovat semafory (a nechávat déle červenou, kdyby předtím marginálně překročil rychlost), kdyby se pohnul mimo deset let zaběhanou trasu, alarmovalo by to záchranný systém a manželku (co kdyby tam měl milenku? rodina je základ daňového systému). Podle příjmů, rasy a vyznání by mu to stanovovalo ceny PHM. Ano ano, to přijde.

Nelze komentovat.