Konec úvěrovým podvodům?

V článku na týdnu.cz jsme zaznamenali snad návrat ke zdravému rozumu. Jedná se o učinění přítrže lichvářských půjček. I když na druhou stranu si myslíme, že náš “flexibilní” kapitalistický trh a plastické zákony se rychle přizpůsobí.

Jedná se o soubor pravidel, kterými by se měl poskytovatel úvěru řídit. Týká se to i půjček do 5000 Kč, které byly nyní naprosto Divokým západem. Chcete půjčit 49 000 Kč? Nemáte práci ani příjem ani nic? A byt máte? Tak to není problém, akorát to rozepíšeme na 10 x 4900 Kč, kvůli státu rozumějte.

Včas nezaplacená splátka a exekutor zvojí u dveří…Tyto půjčky byly poskytovány právě proto, že byla skoro jistota, že dotyčný nezaplatí a spřázněná exekutorská firma shrávne mnohonásobně více. Na druhou stranu – citujme:

” Navíc, bude-li mít zákazník pocit, že mu finanční společnost půjčila víc, než byl schopen splácet, může smlouvu napadnout u soudu. Pokud soud postup úvěrové firmy neuzná, smlouva se ruší od svého počátku.”

To nám připadá zase trošku uhozené…jak se to bude přesně dít? Já půjdu za bankou, ať mi pujčí a pak se s ní budu soudit, že mi půjčila? Zánik směnek na úvěry a snížení poplatků za poskytnutí úvěru (chci půjčit, takže mám asi hodně peněz, abych zaplatil dopředu 10% z půjčované částky na poplatky) se zdá být v pořádku.

Samozřejmě bude zajímavé sledovat následnou praxi…opravdu se stanou z lichvářů ze dne na den poctví bankéři, co půjčují na běžný úrok. No uvidíme…

Jedna odpověď to “Konec úvěrovým podvodům?”

  1. Kinks Says:

    To, že někdo rozepíše úvěr na 10x 4.999 Kč je úplná hloupost. Už od 1.1.2012 zákon 145/2010 říká, že se částky sčítají a pokud přesáhne součet jistiny 5000 Kč za 12 kalendářních měsíců, vztahuje se na takový úvěr zákon. Nešiřte prosím bludy.

Zanechte komentář

Moved Permanently.