Lidé půjčují státu, banky vydělávají

Doporučuji přečíst pěkný článek tady na iDnesu. Nepřipadá vám to trošku divné?

Citujme úsek o úloze bank: “Stát jim totiž bude platit za správu dluhopisů odměnu. “Náklady na distribuci činí 0,34 procenta p. a. z upsaného objemu spořicích dluhopisů,” řekl iDNES.cz Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí.”

Další citát z článku stojí také za to: ” Jednotlivé banky si tak ročně přijdou až na desítky milionů. Přesná čísla ještě známa nejsou, protože banky teprve zjišťují, kolik objednávek nebylo zaplaceno.”

Takže si to shrňme, třeba na příkladu Řecka, Španělska, Německa, Francie…. Banky půjčují naše peníze často jako na lichvu a když jim hrozí bankrot, volají po státní pomoci? A proč? Soukromá banka? A proč já bych měl platit miliarářům jejich ztráty? Jaký je to důvod?

Jeden krásný komentář z diskuze, podepisuju deseti:”

Banka vydělá vždy a na všem. Opravdu jim to dovolíme? Banka v prosperující ekonomice má zisky. Banka před krachem dostane peníze od státu, i kdyby se ten měl zadlužit. Banka odmítá jakýkoliv státní dozor i když všema deseti bere od státu peníze. Banka vydělává, i když stát krachuje. Platy v bankovním a finančním sektoru patří mezi nejvyšší (ani nemluvě o platech managementu). Odměny a zlaté padáky si vyplácejí i když banka krachuje a žebrá peníze od státu a vydírá stát, že okrade střadatele a nikomu už nic nedá. Má to logiku? Řídí státy vlády, nebo banky?

A poslední krásný názor: “Pokud by stat potreboval pujcit, klidne bych pujcil…ale Ceska republika pujcit nepotrebuje… penez ma dost, jen neumi hospodarit a to je trochu neco jineho… je to jak pujcovat nekomu, kdo to hazi do automatu..

Zanechte komentář