Stát vybral méně od živnostníků

A já si myslím, že bude ještě hůře. Lidé se snaží platit státu co nejméně odjakživa, ale nyní už se začíná i podvádět ve velkém. Tady je o tom pěkný článek.

Zajímavé ale je, že se to svádí na výdajové paušály živnostníků. Já to teda takhle nevidím. Podle mě je spíše chyba v propočtu. Aby bylo jasno, já OSVČ taky moc nemusím. Neplatí téměř žádné daně, nepíšou faktury a veškerý jejich příjem je jejich zisk. Já jako zaměstnanec přijdu ze superhrubé mzdy hned o půlku peněz, co stojím zaměstnavatele. A z toho mála co mi zbyde, mě stát hned natáhne na DPH a spotřebních daní. Osobně mně přijde spravedlivé mít obě cesty . tj spravedlivější DPH v nějaké rozumné (a klidně jednotné) výši třeba 15% a progresivní zdanění výrazně vysokopříjmových skupin (4xprůměrná mzda). To mi připadá fér.

Problém je také ve švarcsystému, jeho rozměry už jsou obrovské a OSVČ už nyní daně nejen neplatí, ale spíše pouze spotřebovává zdravotní péči. Stále je to sice lepší, že ležet celý život na pracáku, nicméně to co zaplatí moji známí OSVČ na daních ročně, já dám za měsíc (mám průměrný plat). A odvody OSVČ se mají dále snižovat.

Takže jak to vidím já – paušály nechat, ale spíše zvednou zdravotní, sociální a zavést minimální daň v nějaké výši. OSVČ si myslím systém dost zneužívají.

Nelze komentovat.

Moved Permanently.